اخبار سایت

راه های گرفتن اقامت ترکیه

شما برای زندگی کردن در ترکیه روش‌های بسیار متفاوتی دارید که در این بخش از مقاله انواع روش‌های گرفتن اقامت در ترکیه را به صورت مورد به شما توضیح خواهیم داد.

۱- اقامت توریستی ترکیه بدون ویزا:

به دلیل قراردادی که بین ایران و ترکیه بسته شده است شما به عنوان یک شهروند ایرانی بدون نیاز به دریافت ویزا می‌توانید ۹۰ روز در کشور ترکیه بمانید، البته این نوع اقامت بیش برای سفرهای تفریحی و کاری به ترکیه کاربرد دارد و نه برای مهاجرت.

۲- اقامت توریستی یک ساله:

در این نوع اقامت شما به وسیله‌ی اجاره کردن یک خانه و بیمه کردن خودتان می‌توانید اقامت توریستی یک ساله‌ی ترکیه را دریافت کنید. البته این موضوع را به یاد داشته باشید که یکی از پرریسک‌ترین انواع اقامت‌ ترکیه، اقامت توریستی است. زیرا شما تنها برای یک سال می‌توانید از این نوع اقامت استفاده کنید و پس از یک سال مجبور به ترک خاک ترکیه هستید؛ از طرف دیگر افرادی که این اقامت را دارا هستند اجازه‎ کاری در ترکیه را ندارند.

۳- اقامت تحصیلی و دانشجویی:

اگر می‌خواهید به صورت تحصیلی برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید، ابتدا باید در آزمون تومر شرکت کنید و در این آزمون نمره‌ی قبولی بیاورید، پس از آن باید در یکی از دانشگاه‌های ترکیه ثبت نام کنید، پس از ثبت نام در دانشگاه شما اقامت تحصیلی کشور ترکیه را می‌توانید دریافت کنید.

۴- اقامت از طریق کار:

شاید بتوان گفت که دریافت این نوع اقامت نسبت به سایر اقامت‌های ترکیه کمی سخت‌تر باشد. در این نوع اقامت شرکتی که می‌خواهد شما را استخدام کند باید اجازه‌ی استخدام شما را از وزارت کار ترکیه بگیرد، پس از تایید وزرات کار ترکیه، به شما اقامت از طریق کار داده می‌شود.

۵- اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری:

همان طور که از اسم این نوع اقامت مشخص است، شما پس از ثبت شرکت و اجازه‌ی کار برای شرکت‌تان می‌توانید اقامت یک ساله دریافت کنید، لازم به ذکر است که این نوع اقامت برعکس اقامت توریستی قابل تمدید است و پس از تمدید این نوع اقامت به مدت ۵ سال شما می‌توانید اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت کنید.

۶- اقامت ترکیه از طریق ازدواج:

اگر شما با یک فرد تابعه ترکیه ازدواج کنید، می‌توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید.

۷- اقامت ترکیه از طریق خرید ملک:

اگر ملکی که شما در ترکیه می‌خرید ارزشش ۲۵۰ هزار دلار به بالا باشد، شما پاسپورت ترکیه را دریافت خواهید کرد، اما اگر ارزش ملک خریداری شده‌ی شما کمتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد، به شما اقامت یک ساله‌ی قابل تمدید داده می‌شود که پس از مدت ۵ سال می‌توانید از اداره‌ی مهاجرت ترکیه، درخواست اقامت دائم را دهید.

۸- اقامت ترکیه از طریق پناهندگی:

اقامت پناهندگی یک نوع اقامت بلند مدت است اما احتمال اینکه شما بتوانید این اقامت را بگیرید بسیار کم است.

تا به اینجای مقاله به شما یک توضیحات کلی در مورد انواع روش های اخذ اقامت ترکیه داده شد تا به یک دید کلی برسید، اما از اینجا به بعد مقاله به صورت کامل انواع روش‌های دریافت اقامت ترکیه را به شما توضیح خواهیم داد تا کاربرات ترکیه پرتال هر کدام روش مناسب خود را به صورت کامل مطالعه کنند.

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

به طور کلی اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری به چند شکل ممکن است که مهم‌ترین آنها عبارت است از: شامل ثبت شرکت، سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی، سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق بهادار، سرمایه گذاری در بانک های ترکیه است.

ذکر این نکته ضروری است که شما برای دریافت اقامت سرمایه گذاری ترکیه باید به سن قانونی ۱۸ سال رسیده باشید. از طرف دیگر هر چند که هزینه‌ی ثبت شرکت در ترکیه زیاد نیست و شما با یک هزینه‌ی کم می‌توانید شرکت‌تان را در ترکیه ثبت کنید اما باید این را به یاد داشته باشید که پس از گذشت یک سال، اگر بخواهید برای سال دوم شرکتتان را دوباره تمدید کند باید ۵ ترک را بیمه کنید و به استخدام خود دربیاورید.

انواع روش های گرفتن اقامت در ترکیه

به طور کلی شما برای سرمایه گذاری در ترکیه باید شرایط زیر را داشته باشید و قوانین آن را رعایت کنید. این قوانین عبارتند از:

سلامت روحی و جسمی داشته باشید.
شما و خانواده‌ی شما مرتکب هیچ خلاف و جرمی نداشته باشید.
توان پرداخت سرمایه گذاری مشخص شده را داشته باشید.
اگر شما شرایط بالا را داشته باشید بدون هیچ مشکلی می‌توانید اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری را دریافت کنید.

نوع دیگر سرمایه گذاری در ترکیه این است که شما در بانک‌های این کشور ۵۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری کنید، البته برای دریافت اقامت بلند مدت ترکیه از این روش باید پول شما به مدت ۳ سال در بانک‌های این کشور باقی بماند. البته ذکر این نکته ضروری است که باید سرمایه‌ی شما توسط وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تایید شود. پس از تایید آن شما می‌توانید برای خود، همسر و کودکان زیر ۱۸ ساله خود اقامت ترکیه را دریافت کنید.

لازم به ذکر است که مدت زمانی که شما برای گرفتن این اقامت معطل خواهید ماند بین ۳ تا ۶ ماه کاری است. البته اگر شما با یک گروه حرفه ای برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری همکاری کنید در مدت ۳۰ روز می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

سرمایه گذاری بر روی ملک به ارزش 100 هزار دلار

سرمایه گذاری بر روی ملک به ارزش ۱۰۰ هزار دلار

در یک هفته‌ی گذشته طرحی در مجلس ترکیه مطرح شده است تا به افرادی که ملک به ارزش ۱۰۰ هزار دلار و یا بیشتر خریداری می‌کنند نیز اقامت ۵ ساله ی ترکیه داده شود. هر چند که این موضوع هنوز در حد یک طرح است اما اگر به تصویب برسد، یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری می‌تواند خرید ملک به ارزش ۱۰۰ هزار دلار و یا بالاتر از آن باشد. البته این موضوع تنها در حد یک طرح است و هنوز تصویب شدن آن مشخص نیست.

اقامت ترکیه از طریق خرید خانه

باتوجه به استقبال روزافزون مشتریان و علاقمندان به خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه با قیمت بالای ۲۵۰.۰۰۰ دلار و اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک، سوالات بسیار زیادی در ارتباط با روند خرید از ما پرسیده میشود، هر روز تعداد زیادی ایمیل و تلفن در این ارتباط دریافت میکنیم. به همین دلیل در این بخش از سایت روند دریافت شهروندی و اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه را با جزییات و قدم به قدم برای شما شرح میدهیم، و باز در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و پاسخ به سوالات متفاوت در خدمت شما هستیم.

اولین چیزی که در روند اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه لازم دارید، وکیل کارآزموده ای است. که این مراحل را طی کرده باشد و در تمام مسیر همراه شما باشد. شاید فکر کنید که بدون وکیل هم میتوانید این روند را خودتان انجام دهید اما اگر به جزییاتی که در این بخش به شرح آن خواهیم پرداخت توجه کنید، نیاز به بکار گیری یک وکیل کار آزموده را به وضوح احساس خواهید کرد.

مراحل به شکل زیر خواهد بود :

۱-اولین مرحله کار با انتخاب ملک مورد نظر شروع میشود، توجه داشته باشید که ملک خریداری شده باید از شرکت و یا صاحب ملک که شهروند ترک باشند خریداری شود.

۲-بر اساس قوانین اولیه در این بخش، واریز پول میبایست مستقیماٌ از حساب سرمایه گذاردر خارج از ترکیه به حساب فروشنده در داخل ترکیه واریز گردد، اکا با توجه به شرایط خاص برخی از کشورها مانند ایران که امکان واریز پول با این شرایط وجود ندارد، تبصره قائل شدند

۳-مطابق با این تبصره این شهروندان میتوانند پول را از طریق صرافی ها به حساب خود در ترکیه واریز کنند و سپس از حساب خود در داخل ترکیه به حساب بانکی فروشنده ملک واریز کنند، معمولاٌ برای بازکردن حساب نیلز به اقامت ترکیه دارید، اما وکیل میتواند در باز کردن حساب بانکی بدون نیاز به داشتن اقامت به شما کمک کند.

۴-قبل از اینکه سند ملک خود را تحویل بگیرید، حتماٌ کارشناس رسمی دولت باید ملک شما را کارشناسی کند و رقم کارشناسی خود را مشخص کند،این بخش از پروسه بسیار اهمیت دارد چون مبلغی که ملک کارشناسی میشود، میبایست بسیار نزدیک به رقم خرید شما و بالای ۲۵۰.۰۰۰ دلار باشد و در این مرحله نیز حضور وکیل بسیار مورد نیاز است.

۵-در زمان به نام شدن سند وکیل بر پروسه رهن گذاشتن روی سند ملک نظارت میکند، تا به درستی انجام شود و رهن سه ساله برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه، روی ملک شما گذاشته شود.

۶-پس از اتمام پروسه به نام شدن سند ، مدارک شما توسط وکیل به آنکارا ارسال میگردد تا پروسه شروع شود.

۷-پس از آن همراه با وکیل به اتاق تجاری منطقه مربوط مراجعه می کنید و در بخش مربوط به سرمایه گذاران خارجی، مصاحبه میشوید و کارت های اقامت مخصوص سرمایه گذاران را دریافت میکنید، روی این کارت ها اقامت مربوط به سرمایه گذاران ذکر شده است.

۸-پس از آن مابقی مدارک شما از جمله ترجمه های مربوط به مدارک شما توسط وکیل تکمیل شده، پس از حدود ۳ تا ۶ ماه کارت مربوط به شهروندی شما از اداره نفوس ترکیه دریافت میشود و شما دیگر یک شهروند ترک خواهید بود.

دریافت اقامت بلند مدت ۵ ساله با خرید ملک به ارزش ۱۰۰ هزار دلار

این روزها یک طرحی به مجلس ترکیه رفته است تا به افرادی که ملک به ارزش ۱۰۰ هزار دلار و یا بالاتر از آن خریداری می‌کنند اقامت بلند مدت ۵ ساله داده می‌شود.

البته لازم به ذکر است که این موضوع در حد یک طرح است و هنوزمشخص نیست که آیا این طرح در مجلس ترکیه رای می‌آورد و یا خیر.

در صورتی که این طرح رای بیاورد، شما می‌توانید با خرید ملک کمتر از ارزش ۲۵۰ هزار دلار نیز ابتدا اقامت ۵ ساله‌ی ترکیه را دریافت کنید و سپس برای اخذ ویزای ترکیه اقدام کنید.

خرید خانه در ترکیه کمتر از ۲۵۰ هزار دلار

اگر شما به دنبال اخذ شهروندی ترکیه هستید یکی از راه‌های شما برای دریافت پاسپورت ترکیه خرید ملک به ارزش۲۵۰ هزار دلار و یا بالاتر از آن است.

اما اگر ارزش ملکی که قصد خرید آن را دارید کمتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد؛ شما نمی‌توانید در همان ابتدا شهروندی ترکیه را دریافت کنید بلکه شما باید به صورت سالیانه اقامت موقت ترکیه را بگیرید و پس از گذشت ۵ سال درخواست اقامت دائم را به اداره‌ی مهاجرت ترکیه بدهید و در صورت قبول شدن در مصاحبه به شما اقامت دائم ترکیه داده می‌شود.

تفاوت میان اقامت دائمی و شهروندی ترکیه

اگر شما ملکی به ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه خریداری کنید و با گذشت ۵ سال توانسته باشید اقامت دائمی ترکیه را بگیرید باید این موضوع را بدایند که میان اقامت دائمی و شهروندی در ترکیه تفاوت‌هایی وجود دارد.

شما با گرفتن اقامت دائمی در ترکیه تنها این اجازه را دارید که در ترکیه به عنوان یک فرد خارجی زندگی کنید، خانه بخرید، اجاره کنید، و.. اما اجازه‌ی کار در ترکیه ندارید و اگر بیش از ۱۲۰ روز در خاک ترکیه خارج شوید این تابعیت را نیز از دست خواهید داد.

این در حالی است که اگر شما شهروندی ترکیه را اخذ کنید حقوق شما همانند شهروندان ترکیه است و از همان حقوقی که یک شهروند ترک در این کشور برخوردار است شما نیز برخوردار خواهید بود.

تفاوت میان اقامت دائمی و شهروندی ترکیه

به هنگام خرید خانه در ترکیه برای اخذ شهروندی در سند باید به چه نکاتی توجه شود؟

یکی از مواردی که باید در اخذ شهروندی از طریق خرید ملک رعایت نمود نکته قانونی ذکر نام در سنداست.که به شرح زیر میباشد. چنانچه شخصی جهت اقامت ترکیه ملکی بخرد و در سند نام همسرش قید نشود، اقامت ترکیه همسر وی از نوع اقامت توریستی خواهد شد. تنها زمانی اقامت ملکی یا تاشینماز مال به همسر تعلق میگیرد که نام او در سند ملک ذکر شده باشد. همینطور اقامت ترکیه فرزندان بالای ۱۸ سال خانواده اگر در سند سهمی برایشان در نظر گرفته نشود، شامل اقامت ملکی پدر و مادر نخواهند شد.

برای دریافت اخذ شهروندی در ترکیه از طریق خرید ملک از چه کسی باید کمک گرفت؟

از آنجایی که شما قرار است یک سرمایه‌گذاری به ارزش ۲۵۰ هزار دلار داشته باشید برای دریافت اخذ شهروندی از این طریق باید با یک گروه حرفه‌ای در حوزه‌ی خرید ملک صحبت کنید تا آنها بتوانند در تمام مراحل شما را راهنمایی کنند.

ما در شرکت ترکیه پرتال، با کادری مجرب در زمینه اقامت ترکیه و وکیل کارآزموده درمراحل اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک در کنار شما خواهیم بود، در صورت نیاز به مشاوره باما تماس بگیرید تا با اطلاعاتی کامل پاسخگوی سوالات احتمالی شما در این رابطه باشیم.

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از راه‌هایی که شما از طریق آن می‌توانید ابتدا اقامت کوتاه مدت و سپس بلند مدت ترکیه را بگیرید؛ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت است. شما می‌توانید در ترکیه هر نوع شرکتی که می‌خواهید از جمله شرکت‌های: خدماتی؛ نمایندگی ( یا به اصطلاح فرانچایز)؛ بازگارنی؛ تولید؛ پیمانکاری و… باشد. اگر شرکت ثبت شده‌ی شما چند شریک داشته باشد، به تمام شرکای شرکت اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت داده می‌شود و در این موضوع هیچ محدودیتی وجود ندارد.

البته لازم به ذکر است که ثبت شرکت در ترکیه مزیت‌های بسیار زیادی دارد که در ادامه به چند مورد از این مزیت‌ها اشاره خواهیم کرد:

در ترکیه شما برخلاف سایر کشورهای اروپایی برای تاسیس شرکت نیاز به یک شریک ترک ندارید و می‌توانید تمام شرکت به نام شما و سایر شهروندان غیر ترک باشد.
شما با داشتن اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت می‌توانید به بیشتر کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا سفر کنید.
به دلیل تحریم نبودن کشور ترکیه شما می‌توانید تمام مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای کارخانه‌ی خود را به راحتی از خود ترکیه و سایر کشورهای تهیه کنید؛ همچنین به راحتی می‌توانید محصولتان را به صورت بین المللی به فروش برسانید.
شما پس از گذشت ثبت شرکتتان به مدت یک سال می‌توانید کارت اعتباری از بانک‌ها دریافت کنید که این کارت می‌تواند در خرید و فروش به شما کمک بسیار زیادی بکند.
پس از اینکه شما ۵ سال به صورت پشت سر هم اقامت کوتاه مدت ترکیه از طریق ثبت شرکت را دریافت کردید؛ می‌توانید برای دریافت اقامت دائم ترکیه اقدام کنید.

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

قوانین اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت شما باید در حساب بانکی خود ۱۰۰۰۰۰ لیر داشته باشید؛ همچنین باید به این موضوع توجه داشته باشید که هر سهام شرکت نباید ارزشش از ۲۵ لیر کمتر باشد و شرکایی که به دنبال گرفتن اقامت ترکیه از این طریق هستند باید حداقل ۲۵ درصد از مبلغ ذکر شده را در حساب بانکی خود داشته باشند.

برخلاف خریدن ملک که شما نمی‌توانید به مدت سه سال خانه‌ی خود را اجاره دهید؛ پس از ثبت شرکت و دریافت روزنامه رسمی شما می‌توانید پول را از حساب بانکی خود برداشت کنید و نیازی به ماندن پول در حسابتان نیست.

به جز یک حساب بانکی برای دریافت اخذ اقامت ترکیه از این طریق باید آدرس، کد پستی و تلفن شرکت نیز داشته باشید همچنین باید اعضای هیئت مدیره، مدیر عامل و فردی که به آن حق امضاء داده خواهد شد را مشخص کنید.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اقامت ترکیه از طریق ازدواج یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت این کشور است. برای دریافت این اقامت شما باید با یک ترک زبان ازدواج کنید؛ البته برای گرفتن این اقامت ۳ تا ۵ سال طول خواهد کشید. به عبارتی شما در این روش به مدت ۳ تا ۵ سال اقامت کوتاه مدت دریافت می‌کند. البته شما باید در این مدت به ادراه‌ی مهاجرت ترکیه ثابت کنید که ازدواج شما واقعی است و در صورتی که شما نتوانید این موضوع را اثبات کنید؛ اقامت ترکیه از طریق ازدواج به شما داده نخواهد شد. شما برای دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج باید نکات زیر را رعایت کنید:

ازدواج نباید به صورت سوری باشد باید قطعا واقعی باشد، یا حتی المقدور مدارکی جهت اثبات واقعی بودن ازدواج باید ارائه شود.
شخصی که با او قصد ازدواج را دارید نباید در کشورترکیه پناهنده باشد و باید دارای ملیت ترک باشد.
پروسه کسب شهروندی ترکیه از طریق ازدواج حدود ۳ سال طول میکشد که در این مدت شخص اقامت کوتاه مدت یکساله میگیرد و برای هرسال تمدید میکند.
شخص متقاضی ازدواج باید از کنسول گری کشور خود در ترکیه برگه مبنی بر مجرد بودن خود را دریافت نماید.
دختران و پسران در ترکیه باید سن ۱۸ سال را تمام کرده باشند، تا اجازه داشته باشند بدون رضایت پدر و مادر ازدواج کنند.
شخصی که با یک شهروند کشور ترکیه ازدواج می کند، باید ازدواج به صورت کاملا رسمی باشد و همچنین به ثبت برسد تا بتواند اقامت دائم ترکیه را دریافت نماید.
اگر شخص مورد نظر برای ازدواج در کشور ترکیه دختر باشد و قبلا نیز ازدواج کرده باشد باید از زمان طلاق ۳۰۰ روز گذشته باشد.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

مدارک مورد نیاز شهروندی ترکیه با ازدواج
در ادامه در خصوص مدارک مورد نیاز شهروندی ترکیه با ازدواج اطلاعات دقیقی در اختیار شما قرار خواهیم داد. مدارک لازم برای هر کدام از زوجین :

پاسپورت
۴عدد عکس
گواهی تولد درمورد کسانی که ایرانی الاصل هستند همان شناسنامه کافی است.
دریافت گواهی تجرد
هرچهار مدرک برای هر دو نفر به انضمام ترجمه ترکی انها برای این اقدام لازم است.

*گواهی تجرد برگه مبنی بر مجرد بودن شخص که از کنسولگری کشورخود شخص قابل دریافت است، و این گواهی نشان دهنده این موضوع است که صاحب شناسنامه قبلا ازدواج نداشته و یا ازدواج واقع شده منجر به جدایی بر اثر طلاق، فسخ نکاح، بذل یا انقضاء مدت در ازدواج منقطع و فوت همسر نشده باشد

اتباع خارجی نیز در ترکیه می توانند عقد ازدواج خود را جاری کنند. مراحل ازدواج اتباع خارجی اندکی با اتباع ترکیه متفاوت می باشد. برای نمونه اتباع ایرانی می بایستی از کنسولگریهای ایران برگ تجرد گرفته و به تائید وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا برسانند. حداکثر زمان برای اتمام مراحل ازدواج در ترکیه ۲ روز می باشد. در زیر مراحل کامل عقد ازدواج آمده است

نحوه ازدواج اتباع خارجی در ترکیه
در این قسمت سعی داشتیم که شما را با نحوه ازدواج اتباع خارجی در ترکیه آشنا کنیم. و این مراحل را به اختصار برای شما توضبح دهیم.

۱. مراجعه به کنسولگری کشور متبوع خارجیها
اگر یکی یا هردوی طرفین ازدواج ایرانی باشند، هردو شخص می بایستی به کنسولگری مراجعه کرده و پس از واریز ۹ یورو برای هر نفر در بانک ایش بانک برگه تجرد دریافت داشته و جهت تائید به وزارت امور خارجه برده می شود. لازم به توضیح است که دختران ایرانی بر اساس قوانین ایران می بایستی اجازه پدر داشته باشند و یا گواهی فوت وی را به کنسولگری ارائه دهند. برای دریافت برگ تجرد اصل شناسنامه به اضافه پاسپورت و ۳ قطعه عکس خواسته می شود

۲. تائیدیه از وزارت امور خارجه ترکیه
برگ تجرد صادر شده از سوی کنسولگری به وزارت خارجه ترکیه ارائه شده و در تائیدیه وزارت خارجه باید اخذ شود. در این مرحله ۱۵ لیر ترک برای هر برگه درخواست می گردد.

۳. آزمایش خون
برای آزمایش خون متقاضیان ازدواج می بایستی به بیمارستانهای دولتی و یا موسسات غیر انتفاعی و خیریه مراجعه کرده و در مورد بیماریهای ارثی و خونی آزمایشاتی انجام پذیرد. آزمایش خون در بیمارستهای دولتی مجانی می باشد ولی برای خارجیان در زمینه تست ازدواج ارائه خدمت نمی کنند که می توان به موسسات خیریه نظیر مبارزه با تالاسمی مراجعه کرده و نتیجه آزمایشات که معمولا روز بعدی مشخص می شود را به مراکز ویژه برای تائید آنها داده می شود. در این مرحله زوجین باید حضور داشته باشند.

۴. امضا فرمهای ویژه در دفاتر ثبت اسناد رسمی
فرمهای ویژه از شهرداری ها گرفته شده و فرم ویژه ازدواج در دفاتر ثبت اسناد باید به تائید برسد که در این مرحله ترجمه پاسپورت خواسته می شود. می توانید پاسپورتتان را به هر یک از دفاتر ترجمه برده و آنرا در نوتر یا دفاتر ثبت اسناد تائید کنید.

۵. تعیین وقت عقد رسمی
پس از انجام این امور ۲۰ لیر برای کمک به درختکاری پرداخت می کنید و بسته به نوع سالن نکاح مبلغی از ۴۰ لیر تا ۳۰۰ لیر پرداخت می کنید. در صورتیکه خواهان حضور عاقد در محلی غیر از شهرداری باشید باید هزینه های ایاب و ذهاب او نیز پرداخت شود

۶.ثبت رسمی در ایران
پس از پایان عقد رسمی در ترکیه شما در این کشور رسما زن و شوهر محسوب می شوید. برای ثبت رسمی در ایران می بایستی برگه عقد در ترکیه را به کنسولگری ایران برده و به همراه عقد دینی که معمولا در رایزنی فرهنگی ایران صورت می پذیرد مدارک ازدواج خود را به ثبت برسانید.

اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه اقامتی است که برای مدت یکسال به متقاضی اجازه اقامت در ترکیه را میدهد. این اقامت آسانترین راه برای اقامت ترکیه است که به نام اقامت از طریق اجاره ملک هم شناخته میشود. برای شروع و برای کسانی که میخواهند مدتی در ترکیه بمانند و شرایط را بررسی کنند و یا راهی مقصد دیگری هستند بهترین راه است.

مراحل دریافت اقامت ترکیه (توریستی و کوتاه مدت)

۱-باید قبل از اتمام تاریخ ویزای خود برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید .یعنی تا قبل از ۹۰ روز باید فرم راندوو را پر کرده باشید تا درخواست اقامت ترکیه شما مورد تایید باشد.

۲-برای درخواست اقامت ترکیه ( یکساله)، باید از تاریخ انقضای پاسپورت متقاضی لااقل ۱۴ ماه زمان باقی مانده باشد.

۳-ابتدا میباید یک آدرس معتبر در ترکیه داشته باشید .چنانچه ملکی را اجاره کرده اید با اجاره نامه معتبر و نوترشده و یا اگر ملک خریده اید با سند ملک. حتی اگر ساکن هتل نیز هستید باید آدرس هتل به همراه نامه پذیرش را داشته باشید.

۴-قبل از پر کردن فرم راندوو میبایست از یک شرکت بیمه معتبر و مجاز، بیمه نامه خود را خریده باشید .این نکته که تاریخ صدور بیمه نامه متقاضی قبل از تاریخ پر کردن فرم راندوو باشد از اهمیت ویژه ای برخورداراست و علت عدم پذیرش بسیاری از درخواستها به همین دلیل ساده میباشد .دقت کنید که برای افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال خرید این بیمه اجباری نیست.

۵-یک شماره تلفن فعال در ترکیه و یک ایمیل شخصی داشته باشید.

۶-قبل از پر کردن فرم راندوو، عکس پرسنلی داشته باشید تا در هنگام پر کردن فرم به مشکل بر نخورید

۷-( توصیه میکنیم به خصوص برای بار اول اینکار توسط یک فرد یا موسسه معتبر انجام بشود زیرا کوچکترین خطا در پر کردن فرم راندوو میتواند باعث عدم تایید درخواست اقامت ترکیه بشود)

۸-بعد از چند روز اس ام اس یا ایمیل تایید فرم و تاریخ راندوو برایتان ارسال خواهد شد،این پیام را تا روز راندوو نگهدارید زیرا مامور پرونده در روز راندوو این تاییدیه را از شما خواهد خواست.

۹-تا قبل از تاریخ تعیین شده زمان دارید تا مدارک مورد نیاز برای راندوو را تهیه کنید. این مدارک شامل : ۴ قطعه عکس پرسنلی، اجاره نامه نوترشده، بیمه نامه معتبر، اصل و کپی گذرنامه، برگه تاهل یا همان ترجمه عقدنامه برای افراد متاهل، برای فرزندان زیر ۱۸ سال گواهی ولادت و هزینه های واریزی اداره مهاجرت هستند.

۱۰-مراجعه به شعبه ذکرشده در روز راندوو و ارائه مدارک مورد درخواست و دریافت برگه رسید مدارک ( در صورت نقص مدارک، به متقاضی یکماه زمان برای تکمیل پرونده داده میشود).

۱۱-دریافت اس ام اس قبولی و یا عدم قبولی درخواست اقامت ترکیه ( بین ۲ هفته تا ۹۰ روز در شرایط نرمال)

۱۲-دریافت کارت از طریق پست در صورت قبول درخواست متقاضی

۱۳-برای تمدید اقامت موقت ترکیه در سال ۲۰۲۱ قانون جدیدی ابلاغ شده که به موجب آن اقامتهای توریستی کوتاه مدت ترکیه فقط برای مدت یکسال صادرخواهند شد و بعد از آن باید برای دریافت اقامت ترکیه از نوع دیگری مانند خرید ملک، اجازه کار و یا اقامت تحصیلی اقدام شود.

۱۴-مراحل دریافت اقامت ترکیه ازطریق روشهای دیگر مانند خرید ملک، ازدواج، با اجازه کار و تحصیلی کمی متفاوت است.

۱۵-روال دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک تقریبا شبیه مراحل بالاست با این تفاوت که در مدارک مورد نیاز باید سند ملک و نوماراتاژ و تاپو دوام بِلگه سی نیز وجود داشته باشد.

نکنه: شما با اجاره خانه در اسنیورت و فاتیح بر اساس قوانین جدید اقامت توریستی سال ۲۰۲۱ نمی‌توانید این نوع اقامت را دریافت کنید.

اقامت تحصیلی ترکیه

اتباع خارجی که فاقد اجازه اقامت خانوادگی بوده و قصد تحصیل در دور ه آموزشی ابتدایی و یا راهنمایی را دارند (اتباع خارجی دارنده اجازه اقامت خانوادگی که قصد تحصیل در دوره ابتدایی و راهنمایی را دارند تا سن ۱۸ سالگی بدون نیاز به اخذ اجازه اقامت می توانند به تحصیل خود ادامه دهند. اما دانش آموزانی که ۱۸ سال خود را تکمیل نموده و هنوز در حال تحصیل در دوره راهنمایی می باشد، باید اجازه اقامت دریافت نمایند.) اتباع خارجی که در دانشگاه‌های ترکیه در سطح کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی پزشکی (TUS)، آموزش تخصصی دندانپزشکی (DUS) آموزش خواهند دید، اجازه اقامت دانشجویی داده خواهد شد. اجازه اقامت دانشجویی، تنها حق حامی بودن برای مراجعه جهت اجازه اقامت همسر و فرزندان فراهم می آورد. برای سایر نزدیکان در خصوص اخذ اجازه اقامت هیچگونه حقی فراهم نمی آورد.

اگر دوره آموزشی شما کمتر از یکسال است، مدت اجازه اقامت شما نمی تواند بیشتر از دوره آموزشییتان باشد. به اتباع خارجی که به واسطه سازمان و نهادهای دولتی به ترکیه آمده و آموزش خواهند دید در طول مدت آموزش، اجازه اقامت داده خواهد شد. برای اتباع خارجی که در دوره ابتدایی و راهنمایی آموزش خواهند دید و سرپرستی هزینه‌های آنها از سوی فردی حقیقی و یا حقوقی بر عهده گرفته شده است، با ارائه رضایتنامه از سوی ولی و یا سرپرست قانونی وی، برای طول مدت تحصیل اجازه اقامت های یک ساله صادر گردیده و قابل تمدید است.

برترین دانشگاه‌های ترکیه برای دریافت اقامت تحصیلی

نام دانشگاه رنکینگ در ترکیه رنکینگ در جهان
Istanbul University ۶ ۸۰۱
Ankara Üniversitesi ۶ ۸۰۱
Hacettepe University ۶ ۸۰۱
Bogaziçi Üniversitesi ۵ ۶۵۱
Istanbul Technical University ۵ ۶۵۱
Middle East Technical University ۴ ۵۹۱
Sabanci University ۳ ۵۲۱
Bilkent University ۲ ۵۰۱
Koç University ۱ ۴۵۱
شروط لازم برای اجازه اقامت دانشجویی ترکیه چیست؟

برای تنظیم اجازه اقامت دانشجویی ترکیه، اتباع خارجی باید دارای شروط ذکر شده در ماده ۳۹ قانون باشند. – ارائه مدارک و اطلاعات حامی، نشان دهنده هدف از اقامت در ترکیه (ماده ۳۸ قانون)، – مشمول ماده ۷ قانون مذکور نبودن، – ارائه آدرس محل اقامت در ترکیه.

شما باید برای دریافت اقامت دانشجویی در ترکیه بیمه شوید. بر اساس احکام قانون بیمه های اجتماعی و قانون بیمه بهداشت و درمان عمومی، از دانشجویان خارجی که ظرف مدت سه ماه از تاریخ اولین ثبت نام جهت بیمه بهداشت و درمان عمومی مراجعه نمایند، بیمه بهداشت و درمان جداگانه خواسته نخواهد شد. اما از کسانی که ظرف مدت سه ماه از تاریخ ثبت نام مراجعه ننموده و حق بیمه بهداشت و درمان عمومی را از دست دهند، بیمه بهداشت و درمان خصوصی خواسته خواهد شد.

اقامت تحصیلی ترکیه

دلایل رد اقامت دانشجویی ترکیه چه خواهد بود؟

در صورتی که شروط لازم برای تنظیم اجازه اقامت دانشجویی ترکیه فراهم نگردد و یا از بین برود،
ثابت گردد که قصد ادامه تحصیل ندارد،
در صورت تثبیت این امر که اجازه اقامت دانشجویی ترکیه برای اهدافی غیر از اهداف صدور اجازه اقامت استفاده شده باشد،
در خصوص وی حکم بر اخراج از کشور و یا ممنوعیت ورود به ترکیه وجود داشته باشد،
در این شرایط اجازه اقامت داده نخواهد شد و در صورتی که داده شده باشد باطل خواهد گردید و در صورت اتمام مدت آن تمدید نخواهد گردید.

به همین دلیل بهتر است شما برای دریافت اقامت دانشجویی ترکیه با یک تیم حرفه‌ای مشورت کنید تا ناگهان اقامت ترکیه‌ی شما از این روش رد نشود.

اقامت ترکیه از طریق کار

قامت ترکیه از طریق کار و استخدام: یکی از بهترین راه های مهاجرت به هر کشوری اخذ ویزای کار خواهد بود; اغلب کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند دنبال اخذ اقامت ترکیه از طریق کار هستن، سوالات زیادی در این مورد دارند، متاسفانه خیلی از اخبار اشتباه باعث ضرر بزرگ به این افراد خواهد شد، خبر خوب این است که ما در این مطلب اطلاعات دقیق با توجه به آخرین قوانین دولت ترکیه در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شرایط دریافت اقامت ترکیه از طریق کار

در باب اخذ اقامت ترکیه از طریق کار باید بدانید، در ترکیه فرصت های شغلی فراوانی وجود دارد; چنانچه شخصی بخواهد به جست و جوی کار در ترکیه بپردازد باید دقت نماید، که کدام شهر را به عنوان محلی برای انجام کار انتخاب می نماید; زیرا برخی مشاغل در بعضی شهرها درآمد بیشتری دارد،نکته ی قابل توجه در ترکیه این است که این کشور به دلیل توریستی بودن و ورود افراد از کشورها و فرهنگ های مختلف،کار در صنعت توریسم بسیار متنوع بوده و می تواند به راحتی به دست آید.

بنابراین شخص می تواند در مشاغلی چون رستوران ها، هتل ها و باشگاه ها مشاغلی با درآمد مکفی پیدا نماید، البته باید توجه داشته باشید که این کارها به صورت پاره وقت بوده و حقوقِ شخص به صورت نقدی پرداخت می گردد

لذا پیدا نمودن کار از این طریق نمی تواند امن و پشتیبانی برای اخذ ویزا یا اقامت در این کشور باشد و این امر تنها برای خودِ شخص مشکل ساز است، زیرا بسیاری از کارفرمایان با آگاهی از اقامت غیرقانونی شخص،از پرداخت دستمزد سر باز می زنند، لذا ضروری است پیش از ورود به کشور ترکیه از قانونی بودن شغل اطمینان حاصل نمایید.

لازم به ذکر است که در ترکیه هیچ موسسه کاریابی معتبری وجود ندارد و تمام این موسسات غیرقانونی هستند؛ شما برای پیدا کردن شغل در ترکیه و دریافت اقامت شغلی می‌توانید از سایت‌های کاریابی که معتبر هستند استفاده کنید؛ یکی از این سایت‌های معروف کاریابی در ترکیه کاریر است و شما از طریق این سایت اگر متخصص باشید، می‌توانید کار مورد نظر خود را پیدا کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

از سال ۲۰۱۹، کمیساریای عالی پناهندگی در ترکیه برچیده شد و حالا خود دولت ترکیه برای پذیرش پناهندگی تصمیم گیری میکند. این به معنای آن است که شانس پذیرش پناهندگی افراد تقریبا نزدیک به صفر است. البته در شرایط اورژانس مانند خطرات جانی، ممکن است از طرف دولت ترکیه همکاریهای لازم انجام بشود.

به طور کلی ما مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم زیرا در ترکیه با پناهندگان رفتار خوبی نمی‌شود و همچنین کمپین‌های پناهندگی در این کشور اصلا در شرایط مناسبی نیست به گونه‌ای ممکن است به دلیل کمبود جا در این کمپین‌ها شما مجبور شوید که در جنگل‌ها و یا سایر مناطق غیر زیست این کشور زندگی کنید.

اگر قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت ترکیه را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که سایر روش‌هایی که در بالا آمده است را برای این کار انتخاب کنید.

مشاوره اقامت ترکیه

اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک: بهترین راه اخذ شهروندی ترکیه و پاسپورت ترکیه باتوجه به استقبال روزافزون مشتریان و علاقمندان به خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه با قیمت بالای ۲۵۰.۰۰۰ دلار و اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک، سوالات بسیار زیادی در ارتباط با روند خرید از ما پرسیده میشود، هر روز تعداد زیادی ایمیل و تلفن در این ارتباط دریافت میکنیم. به همین دلیل در این بخش از سایت روند دریافت شهروندی و اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه را با جزییات و قدم به قدم برای شما شرح میدهیم، و باز در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و پاسخ به سوالات متفاوت در خدمت شما هستیم.

اولین چیزی که در روند اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه لازم دارید، وکیل کارآزموده ای است. که این مراحل را طی کرده باشد و در تمام مسیر همراه شما باشد. شاید فکر کنید که بدون وکیل هم میتوانید این روند را خودتان انجام دهید اما اگر به جزییاتی که در این بخش به شرح آن خواهیم پرداخت توجه کنید، نیاز به بکار گیری یک وکیل کار آزموده را به وضوح احساس خواهید کرد.

مراحل به شکل زیر خواهد بود :

۱-اولین مرحله کار با انتخاب ملک مورد نظر شروع میشود، توجه داشته باشید که ملک خریداری شده باید از شرکت و یا صاحب ملک که شهروند ترک باشند خریداری شود.

۲- بر اساس قوانین اولیه در این بخش، واریز پول میبایست مستقیماٌ از حساب سرمایه گذاردر خارج از ترکیه به حساب فروشنده در داخل ترکیه واریز گردد، اکا با توجه به شرایط خاص برخی از کشورها مانند ایران که امکان واریز پول با این شرایط وجود ندارد، تبصره قائل شدند

۳-مطابق با این تبصره این شهروندان میتوانند پول را از طریق صرافی ها به حساب خود در ترکیه واریز کنند و سپس از حساب خود در داخل ترکیه به حساب بانکی فروشنده ملک واریز کنند، معمولاٌ برای بازکردن حساب نیلز به اقامت ترکیه دارید، اما وکیل میتواند در باز کردن حساب بانکی بدون نیاز به داشتن اقامت به شما کمک کند.

۴-قبل از اینکه سند ملک خود را تحویل بگیرید، حتماٌ کارشناس رسمی دولت باید ملک شما را کارشناسی کند و رقم کارشناسی خود را مشخص کند،این بخش از پروسه بسیار اهمیت دارد چون مبلغی که ملک کارشناسی میشود، میبایست بسیار نزدیک به رقم خرید شما و بالای ۲۵۰.۰۰۰ دلار باشد و در این مرحله نیز حضور وکیل بسیار مورد نیاز است.

۵-در زمان به نام شدن سند وکیل بر پروسه رهن گذاشتن روی سند ملک نظارت میکند، تا به درستی انجام شود و رهن سه ساله برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه، روی ملک شما گذاشته شود.

۶-پس از اتمام پروسه به نام شدن سند ، مدارک شما توسط وکیل به آنکارا ارسال میگردد تا پروسه شروع شود.

۷-پس از آن همراه با وکیل به اتاق تجاری منطقه مربوط مراجعه می کنید و در بخش مربوط به سرمایه گذاران خارجی، مصاحبه میشوید و کارت های اقامت مخصوص سرمایه گذاران را دریافت میکنید، روی این کارت ها اقامت مربوط به سرمایه گذاران ذکر شده است.

۸- پس از آن مابقی مدارک شما از جمله ترجمه های مربوط به مدارک شما توسط وکیل تکمیل شده، پس از حدود ۳ تا ۶ ماه کارت مربوط به شهروندی شما از اداره نفوس ترکیه دریافت میشود و شما دیگر یک شهروند ترک خواهید بود.

یکی از مواردی که باید در اخذ شهروندی از طریق خرید ملک رعایت نمود نکته قانونی ذکر نام در سنداست که به شرح زیراست:

چنانچه شخصی جهت اقامت ترکیه ملکی بخرد و در سند نام همسرش قید نشود، اقامت ترکیه همسر وی از نوع اقامت توریستی خواهد شد. تنها زمانی اقامت ملکی یا تاشینماز مال به همسر تعلق میگیرد که نام او در سند ملک ذکر شده باشد. همینطور اقامت ترکیه فرزندان بالای ۱۸ سال خانواده اگر در سند سهمی برایشان در نظر گرفته نشود، شامل اقامت ملکی پدر و مادر نخواهند شد.

ما در شرکت ترکیه پرتال، با کادری مجرب در زمینه اقامت ترکیه و وکیل کارآزموده درمراحل اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک در کنار شما خواهیم بود، در صورت نیاز به مشاوره باما تماس بگیرید تا با اطلاعاتی کامل پاسخگوی سوالات احتمالی شما در این رابطه باشیم.

مزایای گرفتن اقامت در کشور ترکیه

مزایای شهروندی ترکیه چنانچه مایل هستید دربارهء شهروندی ترکیه بیشتر بدانید و اطلاعات موثق و معتبر داشته باشید، برای شما نکات جامعی از خصوصیات و امتیازات شهروندی ترکیه تهیه کرده ایم. ترکیه ،گرچه کشوری است واقع در خاورمیانه، اما سالیان درازیست که کوشیده همگام با صلح جهانی و ارتقاء سطح تجارت و فرهنگ و توسعهء صنایع، خود را به استانداردهای اروپایی نزدیک کند.

جدا از مسائل سیاسی و ارتباطات هوشمندانه با دنیا، ترکیه کشوریست که از لحاظ اجتماعی، برای شهروندان خود امتیازات مناسبی قائل است و همچنین از حضور سرمایه های خارجی برای گسترش اقتصاد خود استقبال میکند. به همین دلیل و برای اینکه سرمایه گذاران خارجی تشویق به انتقال سرمایه خود به ترکیه شوند، قوانین اعطای شهروندی را در سال ۲۰۱۸ سهل تر کرده و امتیازات ویژه ای برای دریافت آن قائل شده است.

به طور کلی مزیت‌های اقامت در کشور ترکیه به شرح زیر است:

امکان افتتاح حساب بانکی در بانک های بین المللی در سراسر جهان
تجارت آزادو به دور ازتحریم در سراسرجهان
امکان استفاده از امکانات شهری و شهروندی همانند همه ی شهروندان ترک
دریافت تسهیلات بانکی جهت خریدمستغلات، وسایل نقلیه و … با بهره بسیار پایین(۱ تا ۴ درصد)
امکان دریافت کارت های اعتباری
زندگی در یک کشور امن
دریافت گواهینامه ترکیه
خرید خودرو و اجناس با قیمت واقعی جهانی
امکان سفر به ۱۰۷ کشور جهان بدون نیاز به ویزا
امکان تحصیل ارزان در دانشگاههای کشور ترکیه ( درمقایسه با دانشگاههای کشورهای دیگر و به نسبت امکانات قابل ارائه به دانشجو )
تسهیلات در خصوص اخذ ویزا از کشورهای اروپا و آمریکا ( برای فردی با پاسپورت ایران اخذ ویزای آمریکا بسیار مشکل است اما در صورتی که شما کارت اقامت ترکیه را دارا باشید با داشتن موجودی حساب بانکی در حدود ۲۰ هزار دلار راحت تر می توانید برای ویزای آمریکا اقدام نمایید و احتمال رد شدن درخواست ویزای شما بسیار پایین است)
امکان مدیریت شرکت بر بستر اینترنت از ایران و یا سراسر جهان
امکان دریافت شماره های بین المللی تلفن در ترکیه برای تجارت شما
بطور کلی اخذ شهروندی و اقامت ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر جهان هم از لحاظ هزینه مقرون به صرفه تر است و هم روال اداری و کاغذ بازیهای سختگیرانه بسیار کمتر است. در عین حال شما در نزدیکی ایران عزیزمان، به عنوان یک شهروند ترک، میتوانید از موقعیتهای ویژهء اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی متفاوتی بهره مند شوید.

شرایط جدید اقامت ترکیه

شرایط جدید اقامت ترکیه در خصوص شیوع ویروس کرونا در دنیا چگونه خواهد بود ؟ با توجه به شرایط پیش آمده و اشاعه ویروس کرونا در دنیا و کشور ترکیه، دولت این کشور هم سیاستهای حمایتی متفاوتی را در پیش گرفته است. چه برای شهروندانی که اقامت ترکیه را دارند و چه برای مهاجران.

با وجود اینکه به نسبت جمعیت، میزان شیوع پایینتری هم دارد ولی دولت ترکیه برای تمامی شهروندان این کشور بسته های حمایت اقتصادی را لحاظ کرده است و با تاکید بر اتحاد ملی و همکاری مردم ترکیه، سعی در گذار از این دوران را دارد. جدا از تسهیلات و امتیازاتی که دولت ترکیه برای شهروندانش در نظر گرفته است، شرایط بسیار ویژه ای هم برای اتباع خارجی و متقاضیان اقامت ترکیه به وجود آمده است.

از طرف دیگر، شرایط خاص موجود باعث شده است که فعلا دولت ترکیه در قید سخت تر کردن شرایط شهروندی و به خصوص بالا بردن مبلغ خرید ملک نباشد،چرا که در حال حاضر درخواستهای قبلی راکد مانده و چه بسا که بعد از این بحران هم دولت از سرمایه گذاری خارجیان بیشتر استقبال کند تا به بهبود شرایط اقتصادی بعد از بحران کمک کند. بنابراین پیش بینی میشود که مبلغ شهروندی ثابت مانده و حتی مورد استقبال بیشتری قرار بگیرد.

با رصد بازار ملک و اثراتی که بحران کرونا در جهان و اقتصاد ترکیه گذاشته است، برای کسانی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، زمان حاضر بهترین فرصت خواهد بود. کسادی بازار املاک و عدم انجام نقل و انتقالات ملکی در کنار نیاز مردم به در اختیار داشتن پول نقد، باعث شده است که خریدارانی که وجه ملک را به صورت نقدی در دست دارند بتوانند املاک مورد نظر خود را به بهترین قیمت و با تخفیفهای استثنایی خریداری کنند

این روزها، زمانی است که خریداران واقعی ملک در ترکیه میتوانند با در دست داشتن امتیاز نقدینگی، به هدف خود برسند واملاک منتخب را با شرایط ویژه ای خریداری کنند. بعد از عبور این بحران، نه تنها در ترکیه بلکه در کل دنیا شاهد یک جهش قیمتی در بازارهای اصلی مانند ملک خواهیم بود.

در مجموع، ضمن اینکه این شرایط بسیار نامطلوب است و به هیچ وجه مورد رضایت اقشار مختلف جوامع نبوده و کسادی بازار و عدم کسب درآمد و بیکاری و صدها عوارض جانبی دیگررا شامل میشود، اما میتوان قسمتهای روشن ماجرا را لااقل برای مهاجران و متقاضیان مهاجرت و سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه یا اقامت ترکیه در کشور ترکیه به وضوح ملاحظه کرد. امید داریم تا با گذر از این بحران دوباره شاهد رونق کسب و کار و طراوت روحیه هموطنان و مردم دنیا باشیم.

البته از طرف دیگر قوانین مربوط به اقامت ترکیه از طریق خرید خانه در سال ۲۰۲۱ در حال تغییر است؛ به عنوان مثال از ابتدای سال ۲۰۲۱ شما با خرید خانه در محله‌ی فاتیح استانبول نمی‌توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید. پس اگر به دنبال خرید خانه در ترکیه هستید بهتر است که زودتر این پروسه را شروع کنید، شاید فردا تمام قوانین اقامت ترکیه تغییر کند و حتی با خرید خانه به قیمت ۲۵۰ هزار دلار نیز نتوانید پاسپورت این کشور را بگیرید.

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

هزینه اقامت ترکیه

این هزینه بسته به نوع اقامتی که می‌گیرید بسیار متغیر است. هزینه‌ی گرفتن اقامت در ترکیه برای کوتاه مدت با توجه به سن و مبلغ بیمه متفاوت است. البته علاوه بر این هزینه‌ها شما باید به ادراه مهاجرت بابت پول خاک و مالیات نیز هزینه پرداخت کنید.

در مجموع هزینه اقامت در ترکیه به تومن برای بزرگسال بین ۴ تا ۵ میلیون تومان است. این هزینه‌، برای هزینه اقامت در ترکیه به صورت کوتاه مدت بود. هزینه‌ها برای اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه و یا سرمایه گذاری در ترکیه باشه متفاوت است.

البته اینها تنها هزینه‌ی دریافت اقامت ترکیه است؛ شما برای زندگی در ترکیه هزینه‌های دیگری مانند هزینه زندگی نیز دارد. در ادامه این هزینه‌ زندگی در ترکیه را برای شما شرح خواهیم داد.

هزینه زندگی در ترکیه به تومان

برخی از هزینه‌ها در ترکیه نسبت به ایران بیشتر است و برخی از هزینه‌ها نیز کمتر است. به عنوان مثال هزینه‌ی خورد و خوراک در ترکیه نسبت به ایران کمی بالاتر است. به عنوان مثال اگر بخواهیم برای هزینه زندگی در ترکیه به تومان برای شما مثالی بیاوریم باید بگوییم که قیمت متوسط گوشت در ترکیه ۵۸ لیر است که اگر بخواهیم آن را با قیمت لیر روز حساب کنیم قیمت هر کیلو گوشت به تومان ۲۳۲ هزار تومان خواهد شد. در ادامه لیستی برای شما تهیه کردیم که قیمت هزینه زندگی به تومان را برای شما نوشته‌ایم. البته این موضوع را به یاد داشته باشید که به دلیل نوسان ارزش لیر و ریال هزینه زندگی در ترکیه به تومان روزانه تغییر می‌کند. برای حل این مشکل در جدولی که برای شما در ادامه آمده است قیمت مخارج زندگی هم به لیر و هم به تومان آمده است تا شما هر زمانی که این مقاله را مطالعه می کنید بتوانید با یک تبدیل ساده هزینه زندگی در ترکیه به تومان را به دست آورید.

عنوان مخارج زندگی در ترکیه هزینه زندگی در ترکیه به تومان
هزینه ایاب و ذهاب ماهانه ۲۲۰ لیر ۸۸۰
۱ لیتر بنزین ۷,۱۹ لیر ۲۸.۷۶
اینترنت پرسرعت ADSL ۱۱۰ لیر ۴۴۰
شیر ۱ لیتری ۴.۴۵ لیر ۱۷۸۰۰
یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت ۳۰ لیر ۱۲۰
یک عدد نان ۵۰۰ گرمی ۳.۵ ۱۴
مرغ کامل ۱۴.۵۰ ۵۸
بطری آب ۱.۵ لیتری ۱.۲۵ ۵

هزینه زندگی در استانبول

احتمالا شنیده‌اید که هزینه زندگی در استانبول بسیار بیشتر از شهرهای دیگر ترکیه است. این حرف کاملا درست است و هزینه‌های خانه، خورد و خوراک و… در استانبول بیشتر از سایر شهرهای این کشور است.

البته باید به این موضوع توجه کنیم که به همان نسبت که هزینه زندگی در استانبول بیشتر از سایر شهرهای ترکیه است، شما موقعیت‌های شغلی و رفاهی بیشتری در این شهر خواهید داشت، همچنین حقوقی که در استانبول می‌گیرید بیشتر از سایر شهرهای ترکیه خواهد بود. به عبارتی می‌توان گفت، هر چند هزینه زندگی در استانبول نسبت به سایر شهرهای این کشور بالاتر است اما به همان نسبت خدماتی که این شهر به شما می‌دهد بالاتر از سایر شهرهای استانبول است.

کارت اقامت ترکیه

کارت اقامت ترکیه

تا به اینجای مقاله ما شما را با انواع روش‌های دریافت اقامت ترکیه به طور کامل آشنا کردیم؛ احتمالا الان در ذهن شما این سوال وجود دارد که بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه چه روشی است؟ یا به عبارتی کدام یک از این روش‌های نام برده شده بالاترین ضریب موفقیت اخذ اقامت ترکیه را دارد. در این مورد باید به شما توضیح دهیم که طبق آخرین گزارش‌های دریافتی از افرادی که اقامت توریستی داشته و برای سال دوم درخواست راندوو جهت اخذ اقامت با عناوین توریستی، ثبت شرکت و چالیشما ایزنی (اجازه کار) کرده‌اند، ‌سختگیری‌های تمدید اقامت نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

بر این اساس، ترکیه در راستای اجرای قانون مصوبه سال گذشته اقدام به رد درخواست‌های مراجعات توریستی کرده که تعداد آن‌ها کم هم نیست.

به عنوان مثال تقاضای برخی از افرادی که با عنوان اخذ اجازه‌کار اقدام به راندوو کرده اند، تقاضای آنها به دلیل «عدم حائز بودن منافع مالی برای ترکیه» رد شده است. این افراد در صورت ضمیمه کردن مدارک و اسناد لازم می‌توانند به این تصمیم اعتراض و پیگیر حق و حقوق خودشان باشند.

این افراد که تقاضای چالیشما ایزنی،ثبت شرکت یا اقامت توریستی درخواستشان رد شده است می توانند جریمه خاک پرداخت و مجددا اقدام به درخواست راندوو کنند

اما تا به امروز تمام اقامت‌هایی که از طریق خرید ملک در ترکیه بوده است توسط اداره‌ی مهاجرت این کشور تایید شده است. به همین دلیل می‌توان گفت در حال حاضر بهترین روش با بالاترین ضریب موفقیت اخذ اقامت ترکیه؛ اقامت از طریق ملک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× برای تماس واتساپی کلیک کنید